Twijfel je tussen een online puppycursus of hondenschool? Lees dit eerst.
- Jacqueline Verschuren
- 28 okt
- 9 minuten om te lezen
Online puppycursussen schieten tegenwoordig als paddenstoelen uit de grond. En ik snap het helemaal als jij als kersverse puppyeigenaar denkt: “Ik kan toch veel beter naar een echte hondenschool gaan?” Je wilt je pup goed socialiseren, je wilt dat hij leert netjes aan de lijn te lopen, en misschien wil je ook dat iemand je direct corrigeert als je iets verkeerd doet. Die gedachtegang is heel begrijpelijk.
Maar wat als ik je vertel dat ik, na meer dan 40 jaar fysieke puppycursussen te hebben gegeven, er bewust voor heb gekozen om alleen nog online te werken? Niet omdat het makkelijker is, ook niet voor het geld, maar omdat ik er heilig van overtuigd ben dat een online puppycursus in veel gevallen beter is voor zowel mens als hond.
In deze blog leg ik je uit waarom ik dat vind, welke voordelen een online puppycursus biedt, zodat je zelf een weloverwogen keuze kunt maken.

Mijn ervaring als puppycursus instructeur
In de afgelopen 40 jaar heb ik meer dan 8000 hondenbaasjes begeleid met hun hond en heb ik zelf meer dan 125 puppy’s opgevoed (ja, je leest het goed). Als ik vraag wat mensen willen leren is het antwoord steevast: ik wil dat hij leert omgaan met andere honden, ik wil dat hij netjes leert lopen aan de lijn en ik wil een hond die goed naar me luistert. Misschien wel herkenbaar? Vervolgens kregen cursisten veel informatie mee: Hoeveel uur moet een pup slapen? Hoelang kun je wandelen met je hondje? Wat betekent het als hij in je handen bijt? Een stukje opvoeding. Maar ja, in de les ligt de focus toch al snel op een zit, een af, aandacht voor jou, een balansoefening.
Dat is natuurlijk superleuk, maar ja, eigenlijk ligt wat mij betreft de focus helemaal verkeerd. Ik heb het jaren zo gedaan, omdat mensen dit nu eenmaal verwachten van een puppycursus, maar ik ben er klaar mee en stap daar van af. Want het gaat namelijk helemaal niet om een zit, of een af. Dat kan een hond nog leren als hij 5 is, maar wij als mens vinden dat blijkbaar belangrijk.

Voorkomen van probleemgedrag
Wat mij betreft, gaat het erom dat je hondje in eerste instantie een goede basis krijgt: niet overprikkeld zijn, weten waar de grenzen liggen, je veilig voelen in je eigen omgeving. En deze stap lijken we uit gewoonte gewoon over te slaan. Alsof je je peuter naar groep 3 stuurt, omdat jij wilt dat hij leert rekenen, ik weet het niet. Waardoor je nu heel veel honden ziet met gestoord gedrag, honden die met 7 maanden al behoefte hebben aan gedragtherapie. Nou geloof me, met die hele hond is helemaal niks mis, maar hij heeft simpelweg geen goede basis gehad. Dus, het kan in de lessen fantastisch gaan, dat zegt alleen niks over hoe goed hij luistert, hoe goed hij met andere honden kan omgaan en of hij aan een lijntje kan lopen in het dagelijks leven.
Waar het mis gaat in een normale puppycursus?
Als cursisten eenmaal thuis waren stroomde dagelijks appjes binnen: “Hij bijt zo, wat moet ik doen?”, “Hij plast in huis na het wandelen, waarom doet hij dat?”, “Hij heeft mijn jongste kind gebeten, ik weet niet wat ik ermee aan moet.” En nee, het is niet zo dat er in de les geen ruimte was voor deze vragen, nee, elke les stond ik eerst een kwartier antwoord te geven op dezelfde vragen die iedere week weer terugkwamen. Waarom? Omdat mensen a. in de les gefocust zijn op hun pup en daarom de informatie niet goed tot zich kunnen nemen en b. mensen thuis niet in staat zijn de kleine stapjes te zetten die nodig zijn om dat pupje écht goed te begeleiden.
Vroeger deden we het toch ook zo?
Iedereen kan een zit of een af aanleren, goedschiks of kwaadschiks, maar een veilige basis bieden aan een pup zit niet vastgeroest in ons collectief geheugen. Iedereen neemt maar een hond, omdat iedereen denkt dat ze het wel weten, want vroeger hebben we ook altijd honden gehad. Maar, wat iedereen vergeet is dat ze vroeger nog trainde op basis van angst, slipkettingen, stroombanden, rukken aan de lijn… Over opvoeding en socialisatie maar niet te beginnen… Er zijn zoveel nieuwe inzichten! Knijpen in oren, bovenop een hond gaan liggen, in het nekvel pakken… Ik zie nog steeds veel mensen die dit vroeger vanuit huis hebben meegekregen en als je dan naar een cursus gaat, en dan alleen zit en een af leert, dan sla je wat mij betreft de plank echt helemaal mis. Slipkettingen, rukken aan de lijn, knijpen in oren, het is allemaal gebaseerd op angst. De hond luistert naar je, omdat hij bang is voor de consequentie. Zo wil ik niet met mijn honden omgaan. Je wilt toch je hondje vanuit rust, vertrouwen en begrip kunnen begeleiden?
Waarom dan nu online puppycursus?
Het is heel simpel, in een normale puppycursus, bestaande uit 8 lessen van 45 minuten, kan ik nooit zo veel informatie meegeven als ik online wél kan. Informatie, kennis die je nodig hebt om je pup die veilige basis te geven. Online kun je alles op je eigen tempo bekijken, je kunt terugkijken óók als je ‘s nachts om 01:00 met je handen in het haar zit omdat hij wèèr in huis heeft geplast. Je hebt daarmee gewoon een hondentrainer in je broekzak! Hoe handig is dat?
Er zijn zoveel nieuwe inzichten, als je je hond begrijpt dan snap je waarom hij in huis plast als je net buiten bent geweest, maar dan weet je ook wat je eraan kunt doen zonder dat je hem met zijn neus door de pis hoeft te trekken (brrr). Ik zie veel gedragingen die als ‘normaal’ worden bestempeld, het hoort er maar gewoon bij. Nou, daar gaat het dus mis. Want, veel en hard bijten, plassen in huis na het wandelen, zoomies en ander hysterisch gedrag komt voort uit het feit dat een hond helemaal niet krijgt wat hij nodig heeft. Het zijn schreeuwen om hulp. Alleen weten we massaal niet beter, waardoor we roeien met de riemen die we hebben en het maar als normaal zien, ‘het gaat wel over’.

Nou, daar wil ik verandering in brengen, want ik vind het niet oké. Wij kiezen voor een hond, dan zullen we ons moeten inlezen en daarop anticiperen. In een normale cursus is simpelweg niet voldoende ruimte en tijd om dat allemaal over te brengen.
Een pup moet toch socialiseren met andere honden?
Dit is dus precies wat ik bedoel! Als je denkt dat je hond op latere leeftijd geen problemen zal hebben met andere honden als je hem voor de 16 weken veel met andere honden in contact laat komen kom je bedrogen uit. Een hond weet heus wel dat een andere hond een hond is, hij komt uit een nestje met broertjes, zusjes en een moeder… Het gaat erom dat een hond zich veilig voelt bij jou als eigenaar, dat hij begeleid wordt in de ervaringen die hij opdoet zodat deze positief zijn, zodat zijn zelfvertrouwen groeit en hij de wereld aan kan. Problemen met andere honden vloeien voort uit onzekerheid, slechte ervaringen, geen goede basis hebben waar je als hond zijnde op terug kunt vallen. Op het moment dat jouw pup met 9 weken op cursus gaat, er een andere pup heel indringend naar jouw hondje zit te staren, niemand dat opvalt en er niet op acteert, is het al gebeurt. Dan is het eerste zaadje al geplant, want dat is voor je pup helemaal niet zo’n leuke ervaring. Maar dat weet en begrijp je alleen als je al iets geleerd hebt over hoe honden onderling communiceren. Dus nee, ik denk niet dat je de wereld wint door je hond wekelijks in een puppycursus met andere honden te ‘socialiseren’. Daarvoor hoef je niet op les, want hoe honden onderling communiceren komt niet aan bod in de gemiddelde puppycursus.
Je moet toch zien hoe ik als cursist met mijn hond om ga?
Ik snap heel goed dat je als (eerste) puppyeigenaar onzeker kan zijn: doe ik het wel goed? En het is juist ook goed dat je je daar bewust van bent, want daar zit natuurlijk een kern van waarheid in. Alleen kun je je afvragen of dat uur in de week daar hét verschil in gaat maken. Een hond is wie hij is, hij reageert op zijn omgeving en jij bent die omgeving. Dus, op het moment dat jouw pup bijvoorbeeld moeite heeft met alleen zijn kun je daar vragen over stellen op les, in je cursus. Alleen denk ik dat je er veel meer aan hebt als je je eigen gedrag onder de loep neemt. Daar leer je veel meer van, maar dan moet je wel de juiste kennis meekrijgen om jezelf te kunnen toetsen. Als je in een online cursus leert om kleine stappen te nemen, bijvoorbeeld ‘loop even weg, bijvoorbeeld naar het toilet of zet even een wasje aan’, jij gaat vervolgens niet naar het toilet, maar boodschappen doen en je pup gaat vervolgens helemaal uit zijn stekker omdat jij zo lang weg bent, dan kun je ook zelf bedenken dat je misschien te grote stappen hebt genomen.
En lopen aan de lijn dan?

Als je wilt dat je hondje leert om goed naast je te lopen, dan zul je ook moeten weten dat het meer is dan alleen trainen. Je kunt trainen tot je een ons weegt, maar als je hondje stress heeft, omdat de basis al niet goed is dan komt er geen informatie meer binnen en heeft je hele training geen zin. Dan zou het goed zo kunnen zijn dat je hondje op les keurig naast je loopt, omdat dat een geconditioneerde setting is: elke week dezelfde honden, hetzelfde veld, dezelfde instructeur. Dat weet die hond op een gegeven moment wel. Vervolgens wil je thuis een wandeling maken, ga je het oefenen en gaat je hond alle kanten op behalve de goede omdat: op die plek gister geen auto stond, omdat er nu ineens een kat voorbij schiet of de groenbakken ineens aan de weg staan. Zulke voor ons onschuldige veranderingen hebben voor honden enorme impact. Want, als je als hond zijnde bijvoorbeeld al overprikkelt bent omdat je eigenaar niet weet dat je 20 uur moet slapen, of als je die voorbij rijdende auto spannend vindt, omdat je geen veiligheid vindt in je eigenaar? Dan komt het niet goed en hoe intelligenter de hond hoe eerder er problemen ontstaan.
Is een normale puppycursus dan per definitie slecht?
Ik denk niet dat een normale puppycursus per definitie slecht is, ik denk wel dat het in de meeste gevallen niet voldoende is. Simpelweg omdat het er niet om gaat dat je pup leert om ‘zit’ en ‘af’ te gaan, maar omdat je als eigenaar een bepaalde basiskennis nodig hebt om alles daaromheen in goede banen te kunnen lijden. Probleemgedrag voorkom je niet door je hond commando’s te leren. Een hond kan een commando namelijk helemaal niet volbrengen als hij torenhoog in de spanning zit. Dit is iets wat ik terugzie bij cursisten die komen voor gedragsbegeleiding, of voor uitvallende hond trajecten. Bijna iedereen die voor gedragsbegeleiding komt, geeft aan dat ze de informatie die ze van mij krijgen in hun puppycursus hadden willen leren. En dat is lastig, want in 8 weken één uurtje groepsles, kun je nooit al die informatie als instructeur geven en als cursist tot je nemen.
Waar kies je voor? Online of fysieke puppycursus?
De vraag is wat wil je leren? Wil je alleen ‘zit’, ‘af’, balansoefeningen en lopen aan de lijn leren? Dan kun je het beste voor een fysieke cursus gaan. Maar wil je nu wel eerst aan de slag met het leggen van een goede basis? Zodat je leert begrijpen wat je pupje je wilt vertellen met zijn gedrag? Zodat je hem op basis van zijn signalen kunt begeleiden waardoor hij uitgroeit tot een zelfverzekerde, stabiele hond, die zonder problemen in onze huidige maatschappij kan meedraaien? Dan kan ik je een online cursus van harte aanbevelen. Je staat er niet alleen voor, bij de meeste online cursussen kun je vragen stellen in de community, waar er gewoon instructeurs zijn die je helpen.
Zeg je nu tegen me, ik wil toch heel graag een fysieke cursus volgen, maar ook mijn pup een goede basis geven. Dan zou ik je eerder adviseren om bijvoorbeeld iets te volgen wat meer gericht is op opvoeding en socialisatie. Zodat je vanaf 10-12 weken er een normale puppycursus naast kan volgen.
Welke puppycursus moet ik nou kiezen?
Dat is uiteindelijk jouw keuze. Maar als je het mij vraagt: kies voor kennis, rust en begrip, in plaats van alleen commando’s. Of je nu mijn online cursus kiest of die van iemand anders, dat maakt mij niet uit. Kies wat écht bij jou past.
In mijn Online Puppycursus heb ik alles wat ik in 40 jaar werken en leven met gemiddeld 40 honden en het opvoeden van 125 puppy’s heb geleerd, samengebracht in één compleet naslagwerk. Je leert daarin niet alleen hoe je commando’s aanleert, maar vooral hoe je een pup de goede basis geeft die hij nodig heeft om op te groeien tot een stabiele, fijne hond.
Want jouw pup verdient niet alleen training, maar vooral begrip en begeleiding. En dat begint bij jou.




